Strona główna > Specjalizacje > E-Commerce zagraniczny > Regulamin sklepu internetowego w Rumunii
Rozwijająca się branża e-commerce wymusza na przedsiębiorcach wprowadzania zmian w sposobie świadczenia przez nich usług drogą internetową. Przepisy się zaostrzają, co sprawia, że trzeba być na bieżąco z regulacjami prawnymi, aby prowadzić działalność zgodnie z obowiązującym prawem. Coraz więcej firm decyduje się też na poszerzenie działalności na zagraniczne rynki. Interesują ich nie tylko zachodni sąsiedzi, ale również południowa Europa, w tym Rumunia. W tym kraju zakupy online z każdym kolejnym rokiem stają się coraz popularniejsze. Zaobserwować można wyraźny rozwój e-commerce w Rumunii, co sprawia, że polscy sprzedawcy zaczynają się nim interesować. Świadczenie usług drogą elektroniczną wymaga jednak odpowiedniego przygotowania od strony prawnej. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem strony internetowej, która musi posiadać nie tylko katalog produktów i odpowiedni system zarządzania sprzedażą, ale też odpowiedni regulamin sklepu internetowego w Rumunii. To dokument, który informuje o prawach i obowiązkach obu stron – sprzedawcy i klienta. To umowa sprzedaży, którą klient akceptuje w momencie zakupu produktów w sklepie. Co ważne, każdy e-sklep musi posiadać regulamin. Za pośrednictwem sklepu odbywa się sprzedaż, a więc dochodzi do transakcji, co jest związane z koniecznością wywiązania się ze swoich obowiązków regulowanych przez prawo. Dotyczy to każdego z rynków europejskich.
Planujesz rozszerzyć swoją działalność na rynek rumuński i dostarczać towar do tego kraju? A może już prowadzisz sprzedasz na tym rynku i chciałbyś sprawdzić, czy posiadasz regulamin e-sklepu, który jest zgodny z obowiązującym prawem? Nasza Kancelaria zajmuje się zarówno tworzeniem regulaminu z uwzględnieniem aspektów prawnych i językowych, jak również weryfikacją już istniejących. Co istotne Regulamin sklepu internetowego w Rumunii winien być przygotowany wedle prawa rumuńskiego.
Wartość e-commerce w Rumunii wynosi 6,3 miliardów euro. Polski e-commerce wyceniany jest z kolei na 92 mld złotych, więc różnica jest znacząca. Skąd jednak zainteresowanie Rumunią? Jest to kraj, w którym wzrost zainteresowania zakupami online jest bardzo widoczny. Z każdym kolejnym rokiem zwiększa się liczba kupujących przez Internet, a także wartość ich koszyków. Spośród 20 milionów mieszkańców tego kraju 88% ma dostęp do Internetu. 66% z nich przyznaje, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku dokonało zakupu online. Co ciekawe, to więcej niż np. we Włoszech czy Turcji.
Jeśli chodzi o udział zakupów online w stosunku do wszystkich zakupów w Rumunii, to jest to aktualnie 10%. Klienci mogą robić zakupy w 30 tys. sklepach internetowych, tyle obecnie znajduje się na rumuńskim rynku. Konkurencja więc nie jest duża, co jest kolejnym czynnikiem, który może przekonywać polskich przedsiębiorców do wejścia na ten rynek.
Klientami sklepów internetowych w Rumunii są w przeważającej większości mieszkańcy dużych miast, a ponad połowa z nich to kobiety. Co ważne, przy zakupach online typowy konsument z Rumunii kieruje się w znaczącym stopniu opiniami innych klientów. Pod uwagę trzeba wziąć poza tym wciąż ograniczone zaufanie rumuńskich klientów do zakupów online. Obawiają się oszustwa, więc starają się szukać wiarygodnych sprzedawców. Można to w znacznym stopniu udowodnić stosownym regulaminem umieszczonym na stronie internetowej.
Podobnie jak każdy inny regulamin sklepu internetowego, również ten dla sklepu w Rumunii, musi zawierać konkretne informacje, których obecność w dokumencie jest regulowana przez prawo. Sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć klientowi regulamin, który będzie zawierał wszystkie jego prawa i obowiązki. Musi znajdować się on na stronie internetowej w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Co zatem powinno się w nim znaleźć?
Każdy sklep internetowy musi posiadać stosowny regulamin, co jest wymagane przez prawo, zarówno europejskie, jak również każdego kraju. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym również Rumunię, łączą wspólne regulacje prawne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i świadczenia usług drogą elektroniczną. Oprócz tego, każdy z krajów ma swoje prawo i tym samym nakłada na sprzedawców swoje obowiązki. Nie tylko prawo odgrywa kluczową rolę dla udostępniania stosownej dokumentacji na stronie e-sklepu. Należy mieć świadomość, że osoba kupująca powinna mieć swobodny dostęp do informacji, które będą dla niej pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek ewentualnych niezgodności stanu faktycznego produktu z obiecywaną jego jakością. Ponadto w ciągu 14 dni od zakupu może dokonać zwrotu bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Każdy klient ma również prawo do reklamacji takiego towaru zgodnie z prawem lokalnym. Regulamin sklepu internetowego w Rumunii musi zawierać regulacje lokalne w tym zakresie. Regulamin dla klienta może być też pewnego rodzaju instrukcją, jak dokonywać zakupu, jakie ma formy płatności i dostawy do wyboru, jak wygląda proces złożenia zamówienia, a także jakie warunki techniczne musi spełnić jego sprzęt, aby mógł on bezpiecznie i swobodnie poruszać się po stronie. Oprócz tego to w regulaminie znajdzie on dane sprzedawcy i firmy, która odpowiada za dostarczanie towaru. Regulamin jest również zabezpieczeniem dla sprzedawcy. Znajdują się w nim wszystkie jego prawa i obowiązki, jak również prawa i obowiązki klienta.
A co w sytuacji, kiedy regulamin korzystania ze sklepu internetowego już istnieje, jednak powstał on z uwzględnieniem prawa i specyfiki rynku polskiego? Czy możliwe jest tłumaczenie takiego dokumentu, a następnie używanie go na rynku w Rumunii? Jest to bardzo ryzykowne i niebezpieczne, ponieważ taki regulamin nie będzie spełniał wymogów prawnych, co w konsekwencji będzie skutkowało, iż cała sprzedaż internetowa nie będzie zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi w Rumunii. Ponadto specyfika e-commerce w Polsce i Rumunii różni się, konsumenci mają inne przyzwyczajenia, nawyki i preferencje.
Zaleca się więc stworzenie regulaminu sklepu internetowego w Rumunii od podstaw. Przede wszystkim sprzedawca jest pewny, że taki dokument posiada wszystkie elementy wymagane przez prawo w Rumunii i jest dostosowany do tamtejszych wytycznych.. Ważne jest również to, aby regulamin sklepu po rumuńsku uwzględniał poprawność językowa, którą można osiągnąć tylko we współpracy z wykwalifikowanym tłumaczem.
Skorzystaj z usług naszej Kancelarii i miej pewność, że regulamin e-sklepu w Rumunii spełnia wszystkie warunki prawne i jest napisany poprawnie językowo. Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie, możemy realizować zlecenia na tworzenie dokumentów nawet z niszowych branży, które są objęte bardziej restrykcyjnym prawem. W gotowych dokumentach możemy wskazać elementy wymagające poprawy. Zajmujemy się zarówno korektą istniejących regulaminów, jak również tworzymy dokumenty od podstaw. Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się Twoim regulaminem Twojego sklepu internetowego w Rumunii.
O nas
Kancelaria Radcowska Mateusz Majba PRAWOHUB Legal
Ul. Mińska 38/119
54-611 Wrocław
NIP: 8822024456
REGON : 389121920
Nr rachunku bankowego :
PKO BP/O Wrocław 09 1020 5226 0000 6902 0707 3879
Godziny pracy
Odwiedź nas we Wrocławiu (ul. Mińska 38) lub napisz do nas: